تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

یادداشت /فقر و بیكاری در روستاها یكی ازعوامل اصلی و گرایش جوانان به كار قاچاق است


  فقر و بیكاری در روستاها یكی ازعوامل اصلی و گرایش جوانان به كار قاچاق است.  با وجود اینكه تقریبا ٣٢درصد جمعیت كشور در روستاها ساكن هستند وتوجه كردن به رفع مشكلات معیشتی و اجتماعی آنها یك وظیفه شرعی واصلی برای جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  فقر و بیكاری از جمله مشكلات بزرگ واساسی در روستاهای كشور و از جمله استان هرمزگان كه به قطب اقتصادی كشور معروف است بسیار نمایان و مشهود است.و این امر باعث شده مهاجرت های روستایی بیشتر و همچنین با توجه به اینكه جوان و نخبه گزینی از ویژگیهای بارز مهاجرت های روستایی است..
  بنابراین برای رفع فقر و بیكاری در روستاها ،توسعه روستایی باید یك ضرورت باشد.
  به  نظر می رسد كه در این راه می توان با متنوع كردن اقتصاد روستایی و همچنین با استفاده از كارآفرینی و ایجاد بنگاههای كوچك و متوسط فرصت های جدید شغلی خصوصا برای فارغ التحصیلان،جوانان و زنان روستایی ایجادكرد.با اینكه روستاییان هزینه پیشرفت شهرهای بزرگ را می پردازند اما خود فاقد هرگونه امكانات آموزشی،تفزیحی و گسترش شغلی هستند.
  یكی دیگر از عوامل مهم فقر و بیكاری در روستاها طلاق و دشوار شدن شرایط ازدواج آسان برای جوانان است.كه باعث دعوا و جرم و جنایت و...شود. با توجه به اینكه یكی از ابعاد مهم توسعه بعد انسانی آن است بنابراین به لحاظ انسانی و شرعی لازم است كه جامعه روستایی متناسب با جامعه ی شهری از فرصت ها برخوردار گردد در واقع نابرابری در فرصت وبعضا نبود هیچگونه فرصتی در روستا اسباب مهاجرت گسترده خصوصا جوانان را فراهم آورده است. به طورمثال می توان به مواردی چون:نبود فرصتهای اقتصادی و اشتغال،نبودامكانات آموزشی،نبودامكانات رفاهی تفریحی،نبود خدماتی همچون بانك و اینترنت،عدم وجود امكانات بهداشتی مناسب،عدم وجود توسعه فرهنگی و مواردی از این قبیل برای روستاها اشاره كردكه می تواند فقر و بیكاری را در روستاها كاهش داد ویا به حداكثر رساند.

   

  نویسندگان:سعیدتراهی و م ر

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 29 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160022
 • بازدید امروز :158259
 • بازدید داخلی :11987
 • کاربران حاضر :208
 • رباتهای جستجوگر:378
 • همه حاضرین :586

تگ های برتر